Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KML/KMZ nedir ve nasıl açılır?
#1

KML/KMZ nedir ve nasıl açılır?
Keyhole Markup Language’in kısaltılışı olan KML, coğrafik verinin Google Earth, Google Maps ve mobil Google Maps gibi bir browser’da görülmesine yarayan bir dosya formatıdır. KML dosyaları genelde (örneğin e-posta ile) KMZ dosyaları şeklinde dağıtılır; açılımı Keyhole Markup language Zippped şeklindedir ve KML dosyasının sıkıştırılmış versiyonudur. Tipik bir KML/KMZ dosyası enlem, boylam, nokta, çizgi ve yeri gösteren metin gibi coğrafik veri içerir.
Bir KML dosyası .kml uzantısı ile gelirken, KMZ dosyaları .kmz uzantısına sahiptir. .doc dosyasının Word, Text Edit gibi yazıyı düzenleyen yazılım programları ile açılabilmesine benzer olarak, bir .kml veya .kmz coğrafik veri işleyen programlarla açılabilir- 

KML/KMZ dosyaları üreten ve okuyan diğerleri arasından en popüler programlar Google Earth ve Google Maps’tir.

Mipatek KML Viewer 'ı kullanabilir telefonunuzdan KML KMZ dosyalarınıza bakabilirsiniz.

Bir proje için ihtiyacım olan KML dosyalarını nerede bulabilirim?
Genel haritalaştırma ihtiyaçları için KML dosyalarını genellikle kullanıma hazır şekilde bulabiliriz. Aşağıda yararlı bulduğum kaynakların bir derlemesi var. Bu yazının okuyucularını bu yazıya yorum bırakmak şeklinde ek kaynaklar önermeleri , @mututemple’ye tweet veya mlin@mulinblog.com’a mail göndermeleri konusunda cesaretlendirmek istiyorum
  • ABD: Eyalet, ilçe ve kongresel bölge sınırları: Bu tablolar B.D. Census Bureau’dan alınan ve Füzyon Tabloları ekibi tarafından indirilen sınırları önerir. Yasaldırlar ve serbestçe kullanılabilirler. Bu KML dosyalarının zaten yüklendiğine ve paylaşılmış olduklarına dikkat edin; bu durum sizin doğrudan tablonuza gömebilmeniz anlamına gelir- veriyi ve KML’yi nasıl gömeceğinizi bölüm 5’te inceleyebilirsiniz.

  • Birçok A.B.D. şehirleri kentsel ve kamu servislerinin bir parçası olan ücretsiz coğrafik veriler sunar. Örneğin New York, Chicago, Los Angeles.

  • GeoCommons: GeoCommons, Dünyadaki haritalar ve veri için açık bir yazılım havuzu oluşturan GeoIQ kullanıcılarının resmi topluluğudur. Burada araştırma yapabilir ve eğer mümkünse bir KML dosyası indirebilirsiniz.

  • Füzyon Tabloları genel dosyaları: Dünyanın çeşitli yerlerinden olan Füzyon Tabloları kullanıcıları liste halinde veriler ve coğrafik veriler içeren birçok tablo yüklemekte ve paylaşmaktadır.
Genel KML verisi bulma ve kullanma
Dünyanın çeşitli yerlerinden Füzyon Tablolarına bu tür veri setleri yükleyen ve paylaşan insanlar var. Eğer bir haritalandırma projesi için bir KML dosyasına ihtiyaç duyuyor fakat bulamıyorsanız, Füzyon Tabloları genel verilerinde aramayı denemelisiniz. Örneğin, Florida’daki posta kodları için bir KML sınır dosyasına ihtiyaç duyduğumda, arama terimlerini aşağıdaki şekilde yazdım (bu durumda Füzyon Tablolarının seçili ve tıklanmış olduğuna dikkat edilmelidir.),

Sonuçlar sayfasında, “Florida Posta Kodları KML” başlıklı bir dosya mevcut; bu tıklandığında aşağıdaki resimdeki gibi KML kolonlu bir tablo görünür. Eğer bu tabloya harita üzerinde tekrar bakılmak istenirse, “Yeni görünüme geç/Switch to new look” düğmesine basılması gerekir ve sonraki pencerede içinde beyaz artı olan kırmızı kutuya basılıp açılan menüde “harita ekle/add map” seçildiğinde, harita görünümünü göreceksiniz; bu haritada Füzyon Tabloları coğrafik bilgiler için otomatik olarak Posta Kodu Sınır kolonunda görülür ve haritaya ilgili posta kodlarını çizer.
Eğer elinizde posta koduna göre Florida’nın suç oranları tablosu varsa, en yoğun verilerin sıcak renklerle gösterildiği bir grafik haritası (heat map) oluşturmak üzere bu iki tabloyu birleştirebilirsiniz. Kendi tablolarınızı ve genel KML verilerini birleştirerek en yoğun verilerin sıcak renklerle gösterildiği bir grafik haritası oluşturmak için nasıl KML verisi bulup kullanacağınızın eğitseliniburadan okuyabilirsiniz.

KML verilerini başka kimler kullanır?
Google Earth topluluğu forumunu ziyaret ettiğinizde göreceğiniz üzere, KML topluluğu geniş ve çeşitlidir. Standart kullanıcılar kendi evlerine yer ölçme noktası oluşturmak, yolculuklarına dipnotlar koymak ve ülke boyunca yürüyüş ve bisiklet aktivitelerini planlamak için oluştururlar. Bilimadamları volkanik patlama, hava dalgaları, deprem aktiviteleri ve mineral depoları gibi trendleri, modelleri ve kaynakların detaylı bir şekilde haritalandırılmasında kullanırlar. Gerçek arsa profesyonelleri, mimarlar ve şehir planlama birimleri KML’yi yapı tasarımında kullanmak ve planlarını görselleştirmede kullanırlar. Öğrenciler ve öğretmenler KML’yi tarihi ve güncel amaçlı insanları, yerleri ve olayları keşfetmek için kullanır. National Geographic, UNESCO ve Smithsonian gibi kuruluşlar KML’yi global verideki zenginliklerini göstermede kullanmışlardır.
Reply
Thanks given by:


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)